Czy możemy
Ci pomóc?

Jesteśmy dla Ciebie. Po prostu skontaktuj się z nami

OBSZAR GOSPODARCZY CHEMNITZ

Witaj w sercu Europy, witaj w obszarze gospodarczym Chemnitz! To nie tylko ważny i kwitnący ośrodek gospodarczy, ale też wyjątkowo atrakcyjne miejsce do życia, które obejmuje południowo-zachodni fragment Wolnego Kraju Saksonia – regiony Saksonii Środkowej, Vogtland, Zwickau, Erzgebirge (Rudawy) oraz obszar miasta Chemnitz.

Od czasu uprzemysłowienia obszar ten przeżywa bezprecedensowy boom gospodarczy, który zainspirował przedsiębiorców nie tylko do zakładania własnych firm, ale też do stałego rozwijania ich aż do osiągnięcia światowego sukcesu – znakomitym tego przykładem może być Grupa Audi.

Region stał się centrum europejskiego przemysłu mechanicznego, samochodowego i odzieżowego. O tym niezwykłym postępie niech świadczy fakt, że Chemnitz znane jest jako "Manchester Saksonii". W czasie, gdy angielskie miasto postrzegano jako „warsztat świata“, Chemnitz stało się jego niemieckim odpowiednikiem. Niezrównane pasmo sukcesów trwa do dziś – obecnie region ten jest sercem wschodnioniemieckiego przemysłu samochodowego. Choć znaczna część tutejszej produkcji zdominowana jest przez spółkę Volkswagen Sachsen GmbH oraz jej licznych dostawców, oblicze obszaru gospodarczego Chemnitz niezmiennie kształtują przedsiębiorstwa średniej wielkości, działające w różnych gałęziach gospodarki. Co więcej, poziom tutejszego rzemiosła jest nieporównywalnie wyższy niż w jakimkolwiek innym regionie Niemiec.

Aby utrzymać odpowiedni kierunek rozwoju opartego na technologicznym know-how, pracowitości i duchu innowacji, w regionie prowadzone są różnorodne działania wspierające wykwalifikowanych pracowników przyszłości. Począwszy od kompleksowej opieki dla dzieci w licznych przedszkolach, poprzez wzorcową edukację w szkołach ogólnokształcących i zawodowych (uczniowie z Saksonii regularnie zajmują najwyższe miejsca w ogólnokrajowych zestawieniach PISA), aż po dogłębne nauczanie w trzech uczelniach zawodowych regionu oraz na czterech uniwersytetach. Co więcej, znaczenie świadomego projektowania przyszłości podkreślane jest przez ponad 70 instytutów badawczych i dostawców usług, których siedziby znajdują się w regionie.

Poza doskonałymi warunkami nauki i pracy, obszar gospodarczy Chemnitz to także znakomita jakość życia. Zapewnia ją, między innymi, ponadprzeciętna sieć placówek kultury, liczne przybytki sportu i wypoczynku oraz – co równie ważne – niesamowite bogactwo tutejszego krajobrazu. Nawet z większych miast, takich jak Chemnitz, Zwickau albo Plauen, jest naprawdę blisko do lasu, na zieloną łąkę, czy w pokryte śniegiem góry. Co więcej – dzięki wyjątkowo korzystnemu stosunkowi zarobków do kosztów zamieszkania – życie tutaj jest przyjemnie tanie, a zarobki wystarczają na utrzymanie i korzystanie z licznych atrakcji. Po prostu przyjedź i przekonaj się – czekamy na Ciebie!